czwartek, 2 sierpnia 2012

David Lafata

David Lafata (ur. 18 września 1981 w Czeskich Budziejowicach), piłkarz czeski grający na pozycji napastnika. Mierzy 180 cm wzrostu, waży 72 kg.
Pierwszym klubem Lafaty w karierze był amatorski klub o nazwie JZD Olešník. Po występach w zespole juniorów w 1992 roku zawodnik odszedł z zespołu i podjął treningi w szkółce piłkarskiej SK České Budějovice. W 1999 roku tuż przed ukończeniem 18. roku życia awansował do kadry pierwszej drużyny i w sezonie 1999/2000 zadebiutował w rozgrywkach pierwszej ligi czeskiej. W pierwszych dwóch sezonach był rezerwowym, a w 2001 roku spadł z zespołem do drugiej ligi. Na zapleczu pierwszej ligi David grał przez rok - najpierw w barwach Českich Budějovic, a następnie przez rundę wiosenną w drużynie FC Vysočina Jihlava. Latem 2002 wrócił z wypożyczenia do Vysočiny i przez kolejne dwa sezony był najlepszym strzelcem drużyny z Budziejowic. W 2005 roku znowu przeżył degradację do drugiej ligi.
Latem 2005 David trafił do Grecji. Został piłkarzem Skody Xanthi. W lidze greckiej zadebiutował 11 września w zremisowanym 1:1 wyjazdowym meczu z OFI Kreta. W Skodzie spędził tylko pół roku i już w styczniu 2006 znów grał w ojczyźnie. Był zawodnikiem FK Jablonec 97, w którym przez rok zdobył 11 goli.
W styczniu 2007 Lafata przeszedł do Austrii Wiedeń. W austriackiej Bundeslidze zadebiutował 25 lutego w zremisowanym 2:2 spotkaniu z FC Wacker Tirol. Tydzień później zdobył gola w wygranych 2:1 derbach z Rapidem Wiedeń. Na koniec sezonu zdobył Puchar Austrii, a jesienią 2007 wystąpił w fazie grupowej Pucharu UEFA. W sezonie 2007/2008 zdobył 5 goli, zajął 3. miejsce w lidze i występował w linii ataku z Sanelem Kuljiciem.
Latem 2008 Lafata powrócił do zespołu z Jablonca.
W reprezentacji Czech Lafata zadebiutował 2 września 2006 roku w wygranym 2:1 spotkaniu z Walią, rozegranym w ramach eliminacji do Euro 2008. W 75. minucie meczu zmienił Jiříego Štajnera, a minutę później zdobył gola. W 89. minucie spotkania ustalił wynik meczu na 2:1 dla Czech. Nie znalazł jednak uznania w oczach selekcjonera Karela Brücknera i nie znalazł się w 23-osobowej kadrze na sam turniej mistrzostw Europy.