czwartek, 26 lipca 2012

Roger Guerreiro

Roger Guerreiro (ur. 25 maja 1982 w São Paulo) – brazylijski piłkarz posiadający także polskie obywatelstwo, występujący na pozycji lewego lub ofensywnego pomocnika. 27 maja 2008 roku zadebiutował w reprezentacji Polski. Jest jedną z gwiazd wspierających kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” prowadzoną przez „Nigdy Więcej”.
28 stycznia 2008 roku Przegląd Sportowy poinformował, że od kilku miesięcy trwają rozmowy między Polskim Związkiem Piłki Nożnej a Kancelarią Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w sprawie przyznania Rogerowi polskiego obywatelstwa w kontekście powołania go przez Leo Beenhakkera do reprezentacji Polski na finały Mistrzostw Europy 2008. Wniosek o nadanie obywatelstwa został złożony do wojewody mazowieckiego 26 lutego 2008.
Roger Guerreiro zadebiutował w barwach reprezentacji Polski 27 maja 2008, w meczu przeciwko reprezentacji Albanii (wygranym 1:0, po golu Macieja Żurawskiego w 3. minucie). Następnie zagrał 1 czerwca 2008 w towarzyskim meczu z Danią.
28 maja 2008 został powołany na Euro 2008. Na turnieju rozegrał trzy mecze. W 30. minucie spotkania Polska – Austria (12 czerwca 2008) strzelił swojego pierwszego gola dla Polski. Była to także pierwsza i jedyna bramka jaką reprezentacja Polski strzeliła w tych finałach Mistrzostw Europy.
W latach 2008–2009 wystąpił w 22 meczach reprezentacji i zdobył 4 bramki.
W styczniu 2011 roku, po ponadrocznej przerwie, został powołany na mecz z reprezentacją Norwegii.