czwartek, 26 lipca 2012

Rafał Murawski

Rafał Murawski (ur. 9 października 1981 w Malborku) – polski piłkarz grający na pozycji pomocnika w Lechu Poznań, reprezentant Polski.
Rafał Murawski jest wychowankiem MRKS Gdańsk. W rundzie jesiennej sezonu 1999/2000 rozgrywał mecze w Gedanii Gdańsk, zaś w rundzie wiosennej grał w Arce Gdynia, gdzie reprezentował jej barwy do sezonu 2004/05. Następnie trafił do Amiki Wronki. Wystąpił w tym zespole w 40 meczach, strzelając 3 bramki. Po fuzji Amiki i Lecha, przeszedł do KKS Lech Poznań. Obecnie na swoim koncie ma 164 mecze w polskiej ekstraklasie i 13 strzelonych bramek. Uczestniczył w Mistrzostwach Europy w 2008 roku[1]. Podczas mistrzostw wystąpił w dwóch meczach prowadzonej przez Leo Beenhakkera reprezentacji Polski. W meczu z Chorwacją przebiegł największy dystans spośród wszystkich polskich piłkarzy[2]. 2 października 2008 roku zdobył bramkę decydującą o awansie Lecha Poznań do fazy grupowej Pucharu UEFA, strzelając gola Austrii Wiedeń w ostatniej (doliczonej) minucie dogrywki dwumeczu. Był to jednocześnie gol nr 1000 dla polskich drużyn w europejskich pucharach, ale za to jubileuszowe trafienie uhonorowano po meczu z Nancy strzelca gola nr 1001 Sławomira Peszko. Wszystko spowodowane było błędnymi wyliczeniami i informacją jaką podał "Tygodnik Kibica". Podczas letniego okienka transferowego 2009/2010 został sprzedany przez działaczy Lecha Poznań do rosyjskiego Rubinu Kazań. Według nieoficjalnych informacji transfer Murawskiego kosztował mistrza Rosji 3,2 mln Euro. Z nowym klubem związał się 3-letnim kontraktem. W rosyjskiej lidze zadebiutował 16 sierpnia 2009, wchodząc w 60 minucie spotkania z Terekiem Grozny, wygranym przez Rubin 4:0.
24 stycznia 2011 podpisał 3,5-letni kontrakt ze swoim poprzednim klubem - Lechem Poznań. Sam zawodnik chciał powrócić do ojczyzny z powodów rodzinnych. Suma transferu wyniosła ok. 1 mln Euro.
W 2012 został powołany przez selekcjonera kadry Franciszka Smudę na Euro 2012. Podczas turnieju wystąpił we wszystkich trzech meczach grupowych.