niedziela, 21 września 2014

Antoni Szymanowski

Antoni Jan Szymanowski (ur. 13 stycznia 1951 w Tomaszowie Mazowieckim) – piłkarz (obrońca), reprezentant Polski, srebrny medalista mistrzostw świata, złoty i srebrny medalista olimpijski.
Był zawodnikiem Wisły Kraków, Gwardii Warszawa i FC Brugge (1981/84 51-0). Występował przede wszystkim na prawej obronie. Jeden z najwybitniejszych obrońców reprezentacji Polski, o czym świadczy długość gry w drużynie narodowej (od 1970 do 1980), ilość spotkań (82 i 5 w reprezentacji olimpijskiej) oraz sukcesy, jakie ta reprezentacja z Szymanowskim osiągnęła.
Był dwukrotnym uczestnikiem mistrzostw świata: w RFN 1974 (3. miejsce) i w Argentynie 1978 (5.-6. miejsce).
Dwukrotny olimpijczyk; złoty medalista z Monachium 1972 i srebrny medalista z Montrealu 1976.
Z Wisłą Kraków zdobył mistrzostwo Polski (1978).
Zdobywca „Złotych Butów” (1975). Jest członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta.
Po zakończeniu kariery pracuje jako trener. W sezonie 2006/2007 wraz z drużyną Przeboju Wolbrom uzyskał awans do III ligi.
Jego młodszy brat Henryk był także obrońcą Wisły i jednokrotnym reprezentantem Polski.
(wikipedia)

10 komentarzy:

 1. Gratuluję i zapraszam do mnie http://autografy-maryni.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć !
  Chciałam Cie zaprosić na mój blog na, którym to znajdziesz między innymi kolekcję moich autografów. Jeśli chcesz możemy się informować o nowych postach, dodać do linków i obserwować swoje blogi. Pozdrawiam jusinx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć !
  Chciałam Cie zaprosić na mój blog na, którym to znajdziesz między innymi kolekcję moich autografów. Jeśli chcesz możemy się informować o nowych postach, dodać do linków i obserwować swoje blogi. Pozdrawiam blizejgwiazd.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń