piątek, 23 sierpnia 2013

Danuta Brzosko-Mędryk

Danuta Brzosko-Mędryk (ur. 4 sierpnia 1921 w Pułtusku) - polska lekarka stomatolog, pisarka, autorka wspomnień z obozu koncentracyjnego pt. „Niebo bez ptaków”.
W chwili wybuchu wojny była uczennicą Liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie. Po 1939 r. kontynuowała naukę na tajnych kompletach działając jednocześnie w podziemnym harcerstwie i ZWZ. W 1940 r. została aresztowana wraz z koleżankami i nauczycielkami i osadzona na Pawiaku, gdzie tajną zdała maturę. Po kilku tygodniach ją zwolniono, jednak 15 sierpnia 1942 r. została ponownie aresztowana i wywieziona do obozu na Majdanku, gdzie przebywała 15 miesięcy (numer obozowy 4550). Była pierwszą spikerką słynnego „Radia Majdanek”. W czasie ewakuacji obozu, 19 kwietnia 1944 r., została wywieziona do Ravensbrück (numer 36342), a stamtąd do komanda Lipsk obozu Buchenwald (nr 3050).
Cały czas bierze udział w sympozjach i spotkaniach. Za swoje zasługi była wielokrotnie odznaczana, w tym Krzyżem Komandorskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim OOP.
Jej książka pt. „Niebo bez ptaków”, była powodem dla którego w 1971 rząd USA powołał ją na bezpośredniego świadka w procesie o deportację zbrodniarki wojennej Hermine Braunsteiner-Ryan. W swoich książkach przedstawia warunki bytowania w obozach, prześladowania, wyniszczającą pracę, wewnętrzną organizację więźniarek, samoobronę, samopomoc i kontakty z ludźmi zza drutów.

Książki: Czy świadek szuka zemsty?; Matylda; Mury w Ravensbrück; Niebo bez ptaków; Powiedz mojej córce; Spirale życia; Warszawskie dziewczęta;

11 komentarzy: