niedziela, 16 grudnia 2012

Maggie Smith

Maggie Smith, właśc. Dame Margaret Natalie Smith Cross (ur. 28 grudnia 1934 w Ilford, Essex) − brytyjska aktorka filmowa i teatralna. W swojej karierze otrzymała wiele nagród i zaszczytów m.in. Order Imperium Brytyjskiego, co daje jej prawo używania tytułu Dame. Znana jest ze swoich charakterystycznych ról kostiumowych.
Swoją karierę rozpoczęła w Oxford Playhouse Theatre. Zadebiutowała w 1952 na scenie spektaklem "The New Faces 1956 Revenue" wystawionym w Nowym Jorku. W 1959 dołączyła do Old Vic Company. W 1963 została zaangażowana do The National Theatre.
Po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w 1956. Popularność przyniosła jej rola w filmie Pełnia życia panny Brodie. Na początku XXI wieku znana była z roli prof. McGonagall w serii filmów o Harrym Potterze.

Wybrana filmografia: Z życia VIP'ów, Pełnia życia panny Brodie, Podróże z moją ciotką, Suita kalifornijska, Zmierzch tytanów, Pokój z widokiem, Tajemniczy ogród, Herbatka z Mussolinim, Gosford Park, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic, Mój dom w Umbrii, Lawendowe wzgórze, Harry Potter i więzień Azkabanu, Harry Potter i Czara Ognia, Opowieść Mary, Zakochana Jane, Harry Potter i Zakon Feniksa, Harry Potter i Książę Półkrwi, Hotel Marigold, Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II, Kwartet.
(wikipedia)

5 komentarzy:

 1. Ja mam bez dedykacji, jestem zazdrosna. :<

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za serią HP ale jednak wartościowy element Twojej kolekcji :) gratki Marcin :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazdroszczę autografu :) Lubię wszystkich aktorów grających HP.
  Sama w końcu muszę do niektórych napisać.

  Nowe zdobycze od Maćka Musiała i Darka Michalczewskiego :)
  http://autografy-kasjannny94.blogspot.com/2012/12/maciek-musia-i-darek-michalczewski.html

  OdpowiedzUsuń