wtorek, 4 września 2012

Brathanki

 
Brathanki – polski zespół muzyczny założony w 1998 roku. Wykonuje muzykę będącą połączeniem folku, popu i rocka.

Grupa powstała z inicjatywy Janusza Musa, w jej skład weszli instrumentaliści występujący m.in. z Marylą Rodowicz, Renatą Przemyk, Edytą Górniak i Justyną Steczkowską. W 2000 roku ukazała się debiutancka płyta Ano!, na której znalazły się takie przeboje jak Czerwone korale czy Gdzie ten który powie mi. Płyta zbiegła się w czasie z okresem dużej popularności muzyki folkowej (rok wcześniej albumy wydali Kayah&Bregović i Golec uOrkiestra) i czterokrotnie uzyskała status platynowej płyty. Zespół wyróżniono nominacjami do nagrody Fryderyk 2000 w kategoriach: Piosenka Roku, Grupa Roku, Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku – muzyka tradycji i źródeł.
Kilka miesięcy po wydaniu albumu media ujawniły, że kilka piosenek z Ano! (m.in. Czerwone Korale) to kompozycje węgierskiego muzyka Ferenca Sebő. Zespół odparł zarzuty o plagiat, twierdząc iż był przekonany, że wykorzystuje tradycyjne melodie ludowe (co zresztą zaznaczył na płycie) i nie znał nazwiska kompozytora. Sam Sebő przyjął zaproszenie grupy do zagrania wspólnych koncertów i wziął udział w nagraniach drugiej płyty.
Na fali powodzenia Ano! w 2001 roku Brathanki wydały album Patataj, promowany przez przebój W kinie w Lublinie. Płyta osiągnęła status platynowej i zdobyła Fryderyka w kategorii Album Roku – Etno / Folk.
W 2003 roku z zespołem rozstała się Halina Młynkowa, a jej miejsce zajęły Anna Mikoś i Magdalena Rzemek. W nowym składzie Brathanki wydały trzecią płytę Galoop, która nie powtórzyła sukcesu dwóch poprzednich albumów. W 2005 roku nową wokalistką została Ola Chodak. W 2006 roku zespół zakwalifikował się do finału polskich eliminacji do konkursu Eurowizji z piosenką W nas ciepło wiosen. W 2009 roku nową wokalistką Bratanków została Agnieszka Dyk.

Dyskografia: Ano!, Patataj, Galoop, Brathanki grają Skaldów.

Skład zespołu
Obecnie:
Janusz Mus – akordeon (od 1998)
Wiktor Tatarek – gitara (od 2009)
Stefan Błaszczyński – flet (od 1998)
Grzegorz Piętak – gitara basowa (od 1998)
Piotr Królik – perkusja (od 1998)
Adam Prucnal – skrzypce, instrumenty klawiszowe (od 1998)
Agnieszka Dyk – wokal (od 2009)

Byli członkowie zespołu:
Halina Młynkowa – wokal (1998-2003)
Anna Mikoś – wokal (2003-2005)
Magdalena Rzemek – wokal (2003-2005)
Ola Chodak – wokal (2005-2009)
Jacek Królik – gitara (1998-2009)

Na zdjęciach i płycie podpisali się: Mus Janusz, Taterk Wiktor, Błaszczyński Stefan, Piętak Grzegorz, Królik Piotr, Prucnal Adam, Dyk Agnieszka.
(wikipedia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz